اخبار و رويداد ها

  جمع فولادي ها جمع شد// برگزاري نشست هم انديشي صنعت فولاد ويژه برگزاري نهمين نمايشگاه فولاد اصفهان

جمع فولادي ها جمع شد// برگزاري نشست هم انديشي صنعت فولاد ويژه برگزاري نهمين نمايشگاه فولاد اصفهان

نشست هم اندیشی فعالان صنعت فولاد ویژه برگزاری نهمین نمایشگاه بین المللی متالورژی، ریخته گری، فولاد، معادن و صنایع وابسته (Metalex) شب گذشته با حضور مسوولان و 70 نفر از چهره های شاخص صنعت فولاد و با همکاری مجتمع فولاد مبارکه برگزار شد.
به گزارش واحد رسانه شرکت نمایشگاه های بین المللی استان اصفهان، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان در این نشست با اشاره به این که یک چهارم اشتغال استان از صنعت فولاد تأمین می شود و این استان، تولیدکننده 70 درصد فولاد کشور است، اظهار داشت: صنعت فولاد، صنعتی بسیار وسیع و کمک کننده است اما به کمک هم نیاز دارد.
اسرافیل احمدیه افزود: بیش از 1500 واحد مرتبط با این صنعت در استان اصفهان در حال احداث و یا توسعه است که 12 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری جدید را در بر دارد که این میزان سه چهارم کل سرمایه گذاری استان است و 66 هزار نفر اشتغال جدید ایجاد خواهد کرد.  
وی تصریح کرد: صنعت فولاد همواره فروش مناسبی داشته و شاید نیاز به اطلاع رسانی و تبلیغات را احساس نکرده است اما اکنون به دلیل رکود صنایعی مانند صنعت ساختمان و ضعف تکنولوژی، این صنعت نیاز به اطلاع رسانی دارد و از این رو حضور قوی و پر رنگ در نمایشگاه های تخصصی، امری بسیار حایز اهمیت به شمار می آید.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان، تأکید کرد: تکنولوژی های جدیدی که صنعت فولاد به آن نیاز دارد می تواند مسایل زیست محیطی را نیز حل کند و نمایشگاه ها یکی از مهم ترین مکان ها برای انتقال و معرفی تکنولوژی های جدید است.  
احمدیه، به مشوق ها و تسهیلات وزارت صنعت و معدن برای حضور صادرکنندگان در نمایشگاه های خارج از کشور اشاره داشت و افزود: این موضوع به تشکل ها اعلام شده است تا با برنامه ریزی مفید، حضور بهتری در نمایشگاه ها داشته باشند.
وی با اشاره به ظرفیت های وسیع صنعت فولاد در کشور، گفت: نمایشگاه این صنعت باید در شأن و اندازه این صنعت باشد و به همین دلیل مجموعه های فعال در صنعت فولاد باید حضور قوی و مؤثری در این رویدادها رقم بزنند.  
حرکت به سوی بزرگ ترین نمایشگاه فولاد خاورمیانه در اصفهان
مدیرعامل شرکت نمایشگاه های بین المللی استان اصفهان نیز در این مراسم گفت: نمایشگاه صنعت فولاد آن گونه که باید مورد حمایت فعالان صنعت فولاد قرار نمی گیرد.
رسول محققیان با اشاره به این که با توجه به اهمیت و اعتبار صنعت فولاد در استان اصفهان، این نمایشگاه از سوی سازمان توسعه تجارت ایران، "نمایشگاه ملی فولاد" نام گرفته است، بیان داشت: در این مسیر دانشگاه های مهم کشور و استان، پژوهشکده فولاد ایران، انجمن ملی آهن و فولاد، انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، انجمن صنفی کارخانجات صنعت ریخته گری ایران، انجمن خوردگی، انجمن مهندسی معدن ایران، اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات معدنی ایران، این نمایشگاه را مورد حمایت قرار داده اند اما فعالان صنعت فولاد و مدیران مجموعه های خصوصی و یا دولتی این صنعت، با نگاه تحقیقات بازار در نمایشگاه حضور نمی یابند.
وی تأکید کرد: به دلیل ویژگی های صنعت فولاد در استان اصفهان از نمایشگاه این صنعت، انتظارات زیادی وجود دارد و ستاد نمایشگاه تلاش دارد با همفکری با فعالان این صنعت، این انتظارات را برآورده کند.
مدیرعامل شرکت نمایشگاه اصفهان با اشاره به پروژه در حال ساخت نمایشگاه بزرگ اصفهان اذعان داشت: ظرفیت های صنعت فولاد اصفهان می طلبد که این نمایشگاه به صورت سالانه برگزار شود و در صورتی که نتوان این رویداد را به نقطه قوت مورد انتظار رساند با حضور در گستره وسیع پروژه نمایشگاه بزرگ اصفهان، نمی توان انتظارات را برآورده کرد.
وی با اشاره به سفر مدیر نمایشگاه های خارجی هانوفر به اصفهان و اطلاع از ویژگی های محل جدید نمایشگاه های اصفهان، گفت: این فعال نمایشگاهی در این سفر اذعان داشت که در این محل می توان بزرگ ترین و مهم ترین نمایشگاه صنعت فولاد خاورمیانه را برگزار کرد.
محققیان با تأکید بر این که نمایشگاه، بهترین محل برای ایجاد بازار و نقطه شروع ارتباطات تجاری جدید است، افزود: متأسفانه برخی فعالان صنعت تصور می کنند تنها در زمان رونق باید در نمایشگاه حضور یافت، حال آن که نمایشگاه در شرایط بحران، راه حل ها و بازارهای جدید را پیش روی واحدهای صنعتی قرار می دهد.
همچنین نایب رییس انجمن صنایع همگن ریخته گری اصفهان گفت: اصفهان، قطب صنعت فولاد ایران است و تنها در شهرک صنعتی اشترجان، 35 واحد ریخته گری و قطعات متالورژی فعالیت می کنند.
نصر، با اشاره به ظرفیت های وسیع صادراتی استان در زمینه صنعت فولاد، تأکید کرد: با فراهم کردن امکانات و خدمات استاندارد و بین المللی می توان این نمایشگاه را بیش از پیش رشد و توسعه داد و این صنعت، نیازمند نمایشگاهی درخور شأن و شایسته خود است.
در پایان این جلسه، چند تن از فعالان صنعت فولاد به طرح دیدگاه های خود در خصوص چگونگی ارتقای سطح کیفی این نمایشگاه و همچنین طرح مشکلات و مسایل این صنعت پرداختند.
گفتنی است نهمین نمایشگاه بین المللی متالورژی، ریخته گری، فولاد، معادن و صنایع وابسته (Metalex) از 12 تا 15 مرداد ماه در محل نمایشگاه های بین المللی استان اصفهان برگزار خواهد شد.

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر